1
1 point

Bilinen Eski Satranç Taşı 1300 Yıllık Olduğu Belirlendi

Tarihte bilinen en eski satranç taşı Ürdün’de tespit edildi: 1300 yıllık bir kale!

Avuç içi büyüklüğünde ve 1991 yılında Ürdün’ün güneyinde eskiden İslami ticaret merkezi olarak kullanılan bir alanda bulunan kumtaşı, ‘bilinen en eski satranç taşı’ olarak tanımlandı. Yaklaşık bin 300 yıllık bu dikdörtgen şeklindeki kaya parçası üzerinde yapılan inceleme sonucunda satranç taşı olduğuna karar verildi. Bölgede, buna benzer başka nesneler de bulundu.

Satranca göre daha basit olan masa üstü oyunlarının tarihi, Avrasya’da 4 bin yıl kadar geriye dayanıyor. Kanada’da Victoria Üniversitesi’nde arkeolog olan John Oleson, çalışmalarda bulunan yazılı kayıtlardan yola çıkarak, satrancın Hindistan’da bin 400 yıl önce ortaya çıktığını söylüyor. Tüccarlar ve diplomatlar yoluyla da oyunun, batıya taşınmış olabileceğini dile getiriyor.  ScienceNews’te yer alan haberde bir zamanlar büyük ticaret yolunda yer alan Humayma’daki kazıda bulunan taşın, 680 ila 749’a tarihlendiği belirtildi. Oleson, “Satranç İslam dünyasında çok popülerdi” diyor. Farklı kesimlerden insanları da bir araya getiren satrancın Müslümanlar, Hıristiyanlar ve farklı gelir gruplarından insanlar arasında oynandığına dair İslami metinler de mevcut.

Satrançtaki ‘kale’ olduğu belirtilen bu kum taşı, 700’lerin başına tarihlendirildi. Kale şeklini andıran bu taşın iki atlı arabayı temsil ettiği düşünülüyor.


Like it? Share with your friends!

1
1 point

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Yararlı Buldum Yararlı Buldum
2
Yararlı Buldum
İlginç İlginç
0
İlginç

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals