En Uzun Süren Satranç Maçı | İlginç Bilgiler

En uzun oyun 17 Şubat 1989 da Belgrat’ta oynandı. İvan Nikolic ve Goran Arsovic arasındaki oyun 20 saatten fazla sürdü ve 260 hamleden fazla yapıldı. Oyun berabere noktalanmıştır.

Hamle üzerine en uzun düşünme süresi 2 saat 20 dakikayla Francisco R. Torres’in. Trois’in Luis M.C.P. Santos’a karşı İspanya’da 1980’de oynadığı bu hamle tarihteki en uzun düşünülen hamle olarak kayıtlarda bulunuyor. İşin garip tarafı o konumda Trois’in yapabileceği iki hamlesi varmış.

Dünyanın en ilginç şampiyonluk maçı ise şüphesiz 1984 yılında oynananıdır.

1984 yılındaki ilk maçta Karpov hızlıca 4-0 öne geçti. Arka arkaya 17 maçın berabere bittiği bir durum yaşandı ve  ardından Karpov bir galibiyet daha aldı. Böylece skor 5-0 oldu.  Şampiyon olması için sadece bir  galibiyet kalmıştı. Ardından 32. oyuna kadar tekrar beraberliklerle geçti oyun ve Kasparov sonunda ilk galibiyetini almayı başardı. 6 galibiyetin yettiği maçta durum 5-0 oldu.

Maç Süresince 10 kg veren ve hastaneye kaldırılan Karpov pes etmiyor…

Kasparov’dan 11 yaş büyük olan Karpov fiziksel olarak tükenmek üzereydi. Maç boyunca toplam 10 kg verdi. Kasparov fiziksel tükenmeden de faydalanarak üst üste iki galibiyet daha alıp skoru 5-3’e getirdi. Karpov maç sırasında birkaç kez hastaneye kaldırıldı ve durumu iyiye gitmiyordu. Doktorlar durumunun iyi olmadığını söylese de Karpov maça devam ediyordu. Kasparov ise son oyunları kazanmış olmanın verdiği moral ve motivasyonla maça devam etmek istiyordu.

Maç İptal oldu. Sonuçlanamayan tek Dünya Şampiyonluğu maçı olarak tarihe geçti.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Yararlı Buldum Yararlı Buldum
2
Yararlı Buldum
İlginç İlginç
3
İlginç

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals