2
2 points

Satranç Nedir?

Satranç, bir tahta oyunudur. Oyunun amacı, rakibin kralını tahtanın bir tarafından diğer tarafına geçirmeden önce yenmektir. Oyun iki kişi arasında oynanır ve her oyuncu beyaz ve siyah taşlar kullanarak oyunu oynar. Beyaz taşlar ilk hamle yapar. Taşların hareketleri, oyunun kurallarına göre belirlenir. Satranç, zekâ oyunları arasında en popüler olanlarından biridir ve dünya çapında milyonlarca kişi tarafından oynanır.

Satranç Hakkında

Satranç, Orta Asya’da yer alan Pers İmparatorluğu’nda ortaya çıkmıştır. İlk satranç tahtası, Persler tarafından tasarım edilmiştir ve “shatranj” olarak adlandırılmıştır. Bu oyun, İslam dünyasına yayılmış ve burada “sah” olarak adlandırılmıştır. Satranç, İslam dünyasından Avrupa’ya geçmiş ve burada “chess” olarak adlandırılmıştır. Satranç, günümüzde dünya çapında milyonlarca kişi tarafından oynanmaktadır ve birçok ülkede satranç turnuvaları düzenlenmektedir.

Satrancı Kim Buldu?

Satranç, Orta Asya’da yer alan Pers İmparatorluğu’nda ortaya çıkmıştır. Persler tarafından tasarım edilmiş olmasına rağmen, satrançın kesin olarak kimin bulunduğu bilinmemektedir. Satranç, günümüzde dünya çapında milyonlarca kişi tarafından oynanmaktadır ve birçok ülkede satranç turnuvaları düzenlenmektedir.


Like it? Share with your friends!

2
2 points

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Yararlı Buldum Yararlı Buldum
1
Yararlı Buldum
İlginç İlginç
0
İlginç

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals